Hurá z lavic 2020
Tradiční prázdninový soubor seminářů pro učitele MŠ a ZŠ bude tentokrát zaměřen na mimoškolní činnost, školy v přírodě, činnost školních družin...
Informace:
program ZŠ a vychovatelé: martin.kriz@chaloupky.cz, tel: 775 740 221
program MŠ: marie.rajnoskova@chaloupky.cz, tel: 774 512 790
ubytování a strava: olga.zakova@chaloupky.cz, tel: 568 870 434
Cena:
2500,- Kč (lze platit ze šablon), v ceně ubytování, strava i lektorné
Akreditace:
Akce je akreditována jako další vzdělávání pedagogických pracovníků (učitelé ZŠ a MŠ, vychovatelé, pracovníci v mimoškolní činnosti).
Letáček si můžete stáhnout ZDE
Program pro mateřské školy
pátek odpoledne
Stanisla Juhas
praktická hudební výchova – výroba okaríny a nácvik hraní na ni
pátek večer
hudební nástroje v lese - drobná noční hra
sobota dopoledne:
Lenka Hronešová
seznámení se s metodikou Josepha Cornella: jak v dětech probudit nadšení a jak lépe zaměřit jejich pozornost
sobota odpoledne
Aťa Jindrová
využití regionálních a aktuálních témat v hudební výchově, společné zpívání a hraní, didaktický komentář k aktivitám
neděle
Aťa Jindrová
hudební blok propojený s teorií inteligence a jejím využití při přípravě a plánování v MŠ
Program pro základní školy, mimoškoláky, družináře:
Pátek 21. 8. 2020
Sobota 22. 8. 2020
9:00 -12:00
Justina Danišová
PROČ SVOBODNÁ HRA PATŘÍ DO DĚTSTVÍ?
Výzkumy ukázaly, že čím větší má savčí druh mozek, tím větší je potřeba si hrát. Potřebují dnešní děti hraní venku? Je kontakt s přírodou opravdu tak zásadní pro zdravý rozvoj dětí? Má i v dnešní době smysl nechat děti si venku jen tak volně hrát? Neztrácí se tím drahocenný čas pro skutečný vedený rozvoj dětí? Jak podpořit přirozenou dětskou touhu prozkoumávat, testovat, objevovat. Proč se s dětmi občas vyplatí ušpinit, prožít bezpečné riziko či hravě se poprat a jak na to? Co děti láká na skákání přes potok, šplhání na strom, stavění přehrad, řádění v kaluží, nebo vaření v blátivé kuchyni? Co vše tyto činnosti rozvíjí? Kde je v dětských hrách hranice mezi bojovou hrou a agresivitou? Inspirujte se konkrétními hrami a pojďme společně nahlédnout, jak se mění dětství dnešních dětí, jak z něj mizí čas venku, obyčejné hračky i jednoduché hry. Děti jsou odborníci na (ne)obyčejnou hru, ale dnes na ní často nemají prostor a čas.
13:30 - 16:00
Justina Danišová
BOJOVÁ HRA A JEJÍ VÝZNAM
Nejen kluci, ale i holky potřebují pro svůj zdravý vývoj bojovat, soupeřit, honit se a schovávat. Ukážeme si formy těchto her pro různě staré děti a zhodnotíme význam bojovek. Zvláště předškolní a mladší školní děti mají potřebu se „vybít“. Jde o přirozenou evoluční potřebu, kterou ovšem dospělí často nechápou a tak podle nich děti zlobí, nebo jsou agresivní. Naučíme se s tímto faktem pracovat ve škole i mimo ni.
16:00 - 19:30
Martin Kříž
UKÁZKY TÁBOROVÝCH BOJOVEK
Ukážeme vám útržky nejrůznějších bojovek z našich táborů a výprav s různou mírou nebezpečí od toho, že svou oběť jen zahlídnu, přes trhání fáborků, úder hadrovou koulí, až po molitanové meče a nože. Od skrývání se, přes honění a lovení až po důmyslnější strategie. Ukážeme si denní i noční bojovky.
Neděle 23. 8. 2020
9:00 - 12:30
Alena Kouhoutová
PROCHÁZKY PO ZEMI
Jak s dětmi netradičně poznávat přírodu pomocí smyslů, objevovat její podivnosti a krásu nám napoví aktivity Procházek po Zemi z environmentálního směru Earth Education. Nejenže si přímo jednu z Procházek zažijeme, ale seznámíme se s jejich jednoduchou metodikou a dalšími aktivitami.