Velké Meziříčí – nabídka programů
Výukové programy v ekocentru Velké Meziříčí na školní rok 2024/2025
Ve Velkém Meziříčí jsou programy realizovány v prvorepublikové vile na okraji historického centra s využitím přilehlé přírodní zahrady. Jedná se o jednodenní výukové programy. Programy navazují na RVP a jsou zaměřeny na změny v přírodě v průběhu roku, živou a neživou přírodu, ekosystémy, domácí ekologii, historii a lidové tradice.
Adresa: Ostrůvek 288/2, 594 01 Velké Meziříčí (více o centru zde)
► Programy objednávejte pouze na pevné lince: 566 522 831. Programy můžete objednávat od 28. srpna 2024.
Objednaný program je nutné potvrdit 14 dní před zamluveným termínem, buď telefonicky: 566 522 831 nebo e-mailem: velkemezirici@chaloupky.cz
Obsah programu lze přizpůsobit i dětem se speciálními vzdělávacími potřebami, je však nutné se domluvit předem. Nezapomeňte si přezůvky!
Ceny na školní rok 2024 /2025
Cena na 1 účastníka: 180 minut 90-120 minut
Programy pro školy se sídlem v Kraji Vysočina: 180 Kč 145 Kč
Minimální počet 15 dětí na program: 2.700 Kč 2.175 Kč
Programy pro školy MIMO Kraj Vysočina: 330 Kč 260 Kč
Minimální počet 15 dětí na program: 4.950 Kč 3.900 Kč
MŠ–programy jsou pro děti od 5 let.
PROGRAMY PRO MŠ A 1. STUPEŇ ZŠ
PROGRAMY PRO 2. STUPEŇ ZŠ A PRO SŠ
POBYTOVÉ PROGRAMY V OKOLÍ VELKÉHO MEZIŘÍČÍ
PROGRAMY PRO MŠ A 1. STUPEŇ ZŠ
Jeřabinka Klementýnka
MŠ a 1. třída ZŠ / září–říjen / 120 minut
Program s podzimní tématikou, ve kterém se děti dozví, proč stromy na podzim mění svoji barvu, naučí se odlišit plody od ostatních částí rostlinného těla a připomenou si zpracování jedlých plodů.
Co se děje v zimě
MŠ + 1. třída ZŠ / leden - únor / 120 minut
Děti se stanou účastníky pohádky a zjistí, čím se zvířátka v zimě živí a co dělají. Zahrají si na ně a naučí se poznat stopy, které lze najít na sněhu. Nakonec si vyrobí jednoduché krmítko pro ptáčky.
Probuzení přírody
MŠ a 1. třída ZŠ / březen–duben / 120 minut
Jak se probouzí příroda ze zimního spánku? Ukážeme si jarní kytičky, povíme si také o tom, proč je jaro obdobím mláďat. Nezapomeneme ani na ptáky, kteří se k nám vrací z teplých krajin a staví si svá hnízdečka.
Jak štěňátko dostalo chuť na med
MŠ a 1. třída ZŠ / duben–říjen / 120 minut
Děti se prostřednictvím pohádky o zvědavém štěňátku dozví řadu zajímavostí o včelách. Zahrají si hry související s životem včel a na závěr si vyrobí papírovou včelu.
Udržitelné Vánoce – adventní čas
2. – 5. ročník ZŠ / týden před začátkem adventu / 120 minut
Program nás provede adventní dobou, v které naši předci dodržovali četné lidové zvyky a obřady. K tomuto období se vztahuje řada tajemných bytostí, na které si děti zahrají. Během programu si vyrobí adventní kalendář do třídy.
Kouzelné bylinky
2. – 5. ročník ZŠ / celoročně / 180 minut
Poznáme tajemství a sílu léčivých bylin a zjistíme, jak s jejich pomocí vyzrát na některé neduhy těla. Bylinky prozkoumáme všemi smysly a seznámíme se se zásadami sběru a uchovávání. V průběhu programu si žáci uvaří vlastní bylinkový čaj.
Jaro na venkově – od masopustu do čarodějnic
2. – 5. ročník ZŠ / od března do Velikonoc / 180 minut
Pojďte s námi přivítat jaro. V programu si připomeneme symboly jara, seznámíme se s jarními tradicemi, zvyklostmi, zahrajeme si typické jarní hry a připravíme si jarní jídlo.
Cesta za papírem
2. – 5. ročník ZŠ / listopad–březen / 180 minut
Žáci se dozvědí, jak se papír vyrábí a recykluje. Každý žák si vyrobí kartu ručního papíru.
Ze života včel
2. – 5. ročník ZŠ / celoročně / 180 minut
Žáci se seznámí se životem sociálního hmyzu, včel. Dozví se zajímavosti ze světa včel. Nahlédnou do tajů včelaření a poznají včelí produkty.
PROGRAMY PRO 2. STUPEŇ ZŠ A PRO SŠ
Zelená oáza
6. – 9. ročník ZŠ / duben–červen / 180 minut
Zahrada jako malé řešení velkých problémů. Zahrady přispívají ke zvyšování biodiverzity, podporují šetrné hospodaření se srážkovou vodou a vytvářejí vhodné prostředí pro volně žijící živočichy. Stávají se biocentry, která pozitivně ovlivňují klima, regulují vlhkost vzduchu a zachycují prachové částice. Přijďte s námi objevovat kouzla přírodní zahrady. Program se koná za každého počasí. Nutné oblečení a obutí do terénu.
Klima v krajině
6. – 9. roč. ZŠ, 1. roč. SŠ / březen–listopad / 180 minut
Podle plánku si vymodelujeme 3D krajinu. Prostřednictvím příběhů obyčejných lidí se dostaneme k problematice využití krajiny. Dotkneme tématu adaptace krajiny na klimatickou změnu a na závěr propojíme fiktivní krajinu s krajinou našeho domova.
Neskočíme na špek
7.–9. roč. ZŠ, SŠ / celoročně / 180 minut
Zkoušeli jste někdy nakupovat zeleně, protože nakupovat už je nuda? Co prospívá nám i místu, kde žijeme? Jak snížit naši uhlíkovou stopu? Na tyto a další otázky si žáci budou umět odpovědět. V programu si také všimneme, že zásluhou supermarketů nám z talíře zmizela čtyři roční období a krása sezónnosti potravin. Na závěr si připravíme klimasvačinku.
Jak se žije v Podnebíně
7. – 9. tř. ZŠ, SŠ / celoročně / 180 minut
Simulační hra z dílny ekocentra Sever, vystavěná na principu rolové hry. Zástupci obcí (členové jednotlivých týmů) jednají o možnostech přípravy obce na dopady klimatické změny (tzv. adaptačních opatřeních). Zastupitelstvo má k dispozici šestnáct možných opatření, z nichž některá jsou účinná více, jiná méně. Zda zvolili lepší či horší opatření ukáže klimatická situace, která nastává náhodně na konci každého kola hry. Po sehrávce je s žáky reflektována optimální klima - adaptační strategie.
Paseka
6. – 9. tř. ZŠ, SŠ / celoročně / 180 minut
Zahrajeme si simulační hru Paseka z dílny Chaloupek. V programu se zamyslíme jakou roli mají lesy v době klimatické změny, jak přispívají k pohlcování uhlíku z atmosféry. A také jak klimatická změna ovlivňuje les. V naší hře se pokusíme z vyprahlé paseky s řadou pařezů znovu vytvořit les. V závěru si ukážeme opatření, která přispívají k adaptaci na změnu klimatu, a která ukládají tuny uhlíku do zdravějších ekosystémů.