Jak středoškoláci zkoumali životní prostředí
Ekologická olympiáda 2019 se na čistotu životní prostředí podívala skrz vodu. Právě voda je živel, který je všudypřítomný a životní prostředí nejen bezprostředně ovlivňuje, ale zároveň je také přesným obrazem jeho stavu.
Soutěžní zápolení proběhlo letos v krásném okolí chaty Čeřínek nedaleko vrchu stejného jména 10 km západně od Jihlavy. Do turistické chaty se sjelo 9 týmů ze 7 středních škol. Ve svých domácích úkolech si studenti přivezli výsledky svých prací, kde zkoumali znečištění půdy v okolí škol. Ukazatelem bylo klíčení hořčičných semínek ve výluzích vzorků půd, která porovnávali se semínky klíčícími v různě slaných roztocích.
První den si soutěžící vyslechli přednášku o čistotě ovzduší a toxických látkách okolo nás od MUDr. Miroslava Šuty, ekologického publicisty a experta v oblasti vlivu životního prostředí na zdraví člověka.
Druhý den studenti vyrazili do okolí, aby odebírali a posléze zajistili vzorky vody z dvaceti sedmi zdrojů. Součástí tohoto výzkumu bylo i určování vodních živočichů, kteří jsou rovněž ukazatelem čistoty vod.
Třetí den se olympionici vydali na exkurzi do národní přírodní památky Hojkovské rašeliniště s Tomášem Krásenským z ČSOP Margarita, které o lokalitu dlouhodobě pečuje.
Na pomyslnou „bednu“ si nakonec vylezly tyto týmy: 1. Soukromé gymnázium AD FONTES z Jihlavy, 2. Gymnázium Chotěboř a 3. Gymnázium ze Žďáru nad Sázavou. Vítězství je však to poslední, o co na ekologických olympiádách jde.
Jan Uher