Chaloupky otevřely nové terénní pracoviště
Třebíč (hu) – Ekocentrum Chaloupky o.p.s. otevřelo své nové terénní pracoviště. Tentokráte přímo v Třebíči. Po základnách v nedalekých Zašovicích, Kněžicích, Balinách, Velkém Meziříčí, Krátké ve Žďárských vrších a Horní Krupé u Havlíčkova Brodu, přibylo minulý týden další. Na rozdíl od ostatních pracovišť je toto ryze zahradní a bez zděné budovy.
Zahrada u řeky vznikla na místě bývalého zahradnictví, které však svoji činnost ukončilo před několika lety a ze zahradnictví se skala džungle. Usilovnou prací se podařilo vytvořit z džungle příjemný prostor, který má svého genia loci a kdo jednou na tuto Zahradu u řeky přijde, rád se tam vrací.
Největším počinem, který umožní začít s výukovými programy, je vybudování důstojného sociálního zařízení. Kromě toho vyrostl na zahradě stan, aby bylo možné se ukrýt před deštěm či slunečním žárem a sada vysokých záhonů, kde budou probíhat jak výukové programy, tak komunitní pěstování zeleniny.
Kompletní využití tohoto nového prostoru nám popsala Iveta Machátová – projektová manažerka, která má třebíčskou Zahradu u řeky pod palcem: „Zahrada bude plnit čtyři funkce. Ta základní je samozřejmě vzdělávací v rámci nabízených programů pro školy od mateřských škol až po střední školy. Odpoledne zde bude fungovat komunitní pěstování a péče o zahradu, následuje osvětová v rámci akcí pro veřejnost a nakonec jako otevřený prostor, kam lidé mohou chodit trávit volný čas.“
Nabídku Zahrady u řeky doplňují dětský zahradnicko-výtvarný kroužek Pupalka a seniorský klub Dobromysl. Jejich program probíhá v odpoledních hodinách. Přírodní a zahradní prvky vybudované v rámci projektu budou sloužit pro všechny návštěvníky zahrady.
Zahrada u řeky se stává skutečnou zelenou oázou, kam lidé mohou chodit za poučením i odpočinkem. Nejlépe obojí najednou. Vyzkoušet si to mohli při několika workshopech, které proběhly v loňském roce i letos a naposledy právě při Dni otevřené zahrady, kdy si mohli celý prostor nejen důkladně prohlédnout, ale také zahrát hry, se slovy a s barvami nebo se dozvědět, jaké rostliny je možné jíst a hned si na nich pochutnat. Pošmáknout si však bylo možné i na lahůdkách připravených chaloupeckými ženami a třebíčským Vege Bistrem. Děkujeme všem sponzorům i zástupcům města, díky kterým se mohla zahrada otevřít.